Czy można nawadniać ogród w niedzielę nie handlową? - dla domu i ogrodu

nawadnianie

Historia systemów nawadniania

Od czasów rewolucji agrarnej ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia i zaczęli uprawiać różne rośliny jadalne. Żeby uprawa pól była możliwa, to stosowano specjalne metody nawadniania już w czasach starożytnych. Każdy, kto uczęszczał w szk

Czy można nawadniać ogród w niedzielę nie handlową? - dla domu i ogrodu nawadnianie
ole na lekcje historii, z pewnością kojarzy system irygacyjny, czyli właśnie system odpowiedniego nawadniania. Głównym celem irygacji było dostarczanie odpowiedniej ilości wody do gleby, żeby zapewnić odpowiednie warunki wegetacyjne roślinom uprawnym. Systemy irygacyjne były stosowane w starożytnej Mezopotamii, Egipcie czy nawet w Iranie. Współcześnie posiadamy dostęp do coraz nowszych metod nawadniania nie tylko pól uprawnych, ale także trawników i ogrodów. Inteligentne systemy nawadniania posiadają ten sam cel, co starożytne systemy irygacji, a mianowicie zapewnienie odpowiednich warunków dla roślin. Wiele późniejszych systemów nawadniania gleby czerpało inspirację z dawniejszych metod, niejednokrotnie po prostu je ulepszając i dostosowując do coraz bardziej wymagających potrzeb współczesnych ogrodów.


Ekologiczne sposoby nawadniania

Współcześnie bardzo dużo osób posiada własny ogród wraz z trawnikiem, o który trzeba odpowiednio dbać poprzez, między innymi, regularne podlewanie. Właściwe nawadnianie ogrodu ma duże znaczenie, szczególnie latem, kiedy rzadziej występują opady deszczu, a dnie są słoneczne. Inteligentne systemy nawadniania pozwalają na jak najbardziej optymalne wykorzystanie wody, ponieważ zużywają jej tylko tyle, ile jest potrzebne do utrzymania właściwego poziomu wilgoci gleby. Ponadto systemy nawadniania korzystające ze specjalnych zraszaczy pozwalają na równomierne rozprowadzenie wody, co pozwala uzyskać lepszy efekt nawadniania. Przeprowadzenie specjalnych badań wykazało, że korzystanie z inteligentnych systemów nawadniania pozwala na zużycie znacznie mniejszej ilości wody, niż przy tradycyjnym podlewaniu. Z badań wynika więc, że korzystanie z automatycznych systemów nawadniających jest korzystne zarówno z ekologicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Inteligentne systemy nawadniania pozwalają więc na zużycie znacznie mniejszej ilości wody przy utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności gleby.


Firma zakładająca systemy nawadniania

Na rynku istnieją specjalne firmy, które zajmują się budową oraz montażem inteligentnych systemów nawadniania, więc wiele osób korzysta z usług takich firm przy zakładaniu ogrodów i trawników. Znalezienie firmy, która zajmuje się instalacją automatycznych systemów nawadniania w ogródkach, nie powinno być trudne, ponieważ takie firmy prowadzą swoją działalność na szerokim obszarze. Żeby znaleźć firmę montującą inteligentne systemy nawadniania, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej wpisując odpowiednie hasło wyszukiwania. Trafimy wtedy na stronę internetową firmy oferującej montaż systemów nawadniania, na której znajdziemy dane kontaktowe. Ofertę montażu systemów nawadniania można często znaleźć na portalach miejskich lub różnych forach ogrodniczych. Inteligentne systemy nawadniania powinny być instalowane przez odpowiednią firmę, która jest w stanie dobrać właściwy sprzęt do danego ogrodu i warunków w nim panujących. Często firmy zakładające inteligentne systemy nawadniania posiadają szeroki obszar prowadzenia swojej działalności.


Z czego składają się inteligentne systemy nawadniania

Firmy zajmujące się instalowaniem inteligentnych systemów nawadniania dopasowują odpowiedni rodzaj systemu do warunków panujących w ogrodzie oraz do oczekiwań klientów i możliwości konstrukcyjnych. Inteligentne systemy nawadniania mogą posiadać różny stopień skomplikowania. Inteligentny system nawadniania składa się głównie ze specjalnego sterownika, który zarządza całym systemem, z czujnika dostarczającego informacje o panujących warunkach atmosferycznych, w tym o panującej temperaturze i wilgotności, oraz z systemu zraszaczy i połączeń między nimi. Inteligentne systemy nawadniania mogą się składać także ze studni, czujników deszczu, różnego rodzaju pomp, kabli i złączek. Konstrukcja i montaż inteligentnych systemów nawadniania nie należy do najprostszych zadań, dlatego warto powierzyć to zadanie odpowiedniej firmie. Firma, która zajmuje się montażem inteligentnych systemów nawadniania, z pewnością dobierze odpowiedni sprzęt i dodatki do konkretnego ogrodu, żeby system nawadniania spełniał swoją funkcję.